Hoe vrijwilligers blijven zorgen voor ontmoeting

{$items.title}

Ondanks alle onzekerheden het afgelopen jaar was voor de vrijwilligers van Femma Sint-Lambertus tenminste een ding heel duidelijk: alle activiteiten, digitaal of niet, moeten voor alle leden toegankelijk zijn. Ook voor de ouderen. Onder leiding van één van hun leden, Christiane Vandepitte, zocht en vond het vrijwilligersteam een nieuwe manier van samenkomen die coronaproof, toegankelijk en aangenaam is voor iedereen. Voorzitster Hilde geeft een woordje uitleg.

Hilde: ‘De eerste twee maanden in lockdown waren voor iedereen wennen. Ook voor mij. Ik moest zoeken naar een nieuwe balans in mijn privéleven en probeerde tegelijkertijd uit te vinden hoe we met de Femmagroep verbonden konden blijven. Al snel werd duidelijk dat deze nieuwe realiteit niet zo snel meer zou verdwijnen en we ons daaraan moesten aanpassen.’

Vrijwilligers geven het beste van zichzelf

‘Het helpt dan dat het een goed vrijwilligersteam is, met vrouwen die steeds het beste van zichzelf geven om dingen te realiseren. Iedereen doet dit naar haar mogelijkheden. We brainstormen samen ideetjes voor activiteiten die coronaproof zijn en proberen iedereen erbij te betrekken.

Na een mooie zomer vol wandelingen waarbij we elkaar eindelijk weer in het echt konden zien, werden de regels weer aangescherpt. In het najaar hebben we toen iedereen bezocht. Net zoals mijn grootmoeder dat vroeger bij KAV deed. We gingen bij al onze leden aan de deur om een praatje te maken. Dat werd heel erg gewaardeerd.’

Zie je dat icoontje?

‘Voor onze digitale ontmoetingen werkten we via Jitsi Meet. De eerste digitale activiteit ging over privacy. We hebben toen iedereen die het wilde volgen opgebeld met de vraag of ze al eens eerder met het programma gewerkt hadden. We hebben dan stap voor stap uitgelegd wat ze moesten doen. Dat ging zo ver als: ‘Zie je dat icoontje, klik erop. Wat zie je dan?’

Persoonlijke begeleiding

Ook tijdens de activiteit was er iemand beschikbaar die alle problemen op dat moment kon oplossen. Een man van een vrijwilliger stond paraat om deelnemers met bijvoorbeeld een zwart scherm op te bellen om te vragen of alles nog in orde was en of ze misschien wat hulp konden gebruiken.’

Warm gevoel levend houden

‘Ons kerstfeest konden we niet anders dan digitaal organiseren. Toen viel op dat de leden die er anders wel altijd bij waren zich niet inschreven. Ook die hebben we allemaal persoonlijk gebeld. Kan je niet? Heb je geen interesse? Of is er een andere reden waarom je je niet inschreef?

Oog hebben voor de mensen die minder vertrouwd zijn met digitale middelen en ze persoonlijk bijstaan bleek voor ons de sleutel om in deze periode met elkaar verbonden te blijven. Het is ons gelukt om het warme gevoel van verbondenheid levend te houden bij elkaar en daar ben ik best fier op.’

En Hilde is terecht fier!  Ook wij, als beroepskrchten zijn ongelofelijk fier op de veerkracht, het aanpassingsvermogen, de originaliteit, ...  van onze vrijwilligers dit afgelopen jaar.  Dankzij hen bleven leden en vrijwilligers verbonden met elkaar en met Femma Wereldvrouwen!  Bedankt!

Wil je als groep of vrijwilliger ook digitaal aan de slag?  Je vindt informatie en inspiratie in de rubriek 'Wij blijven verbonden' op Femma Maakt Het.  Bovendien wordt er heel binnenkort een vorming 'Hoe online vergaderen?' gepland.  Hou de checklist in de gaten en/of contacteer je groepscoach voor beleiding op maat.

Reageer